Kā nekļūdīgi izvēlēties apkures sistēmu mājai?

junkers apkures katls

Rudens pienācis straujiem soļiem un pēdējais laiks sākt domāt par siltām un omulīgām telpām aukstajā laikā. Ziema lēnām tuvojas, tāpēc darbi jāsāk jau rudenī, lai sniegotos vakaros varētu priecāties par siltu istabiņu un nesatraukties par tīšanos divās segās, trīs džemperos un vēl pāris vilnas zeķīšu pāros. Savukārt, ja apnicis maksāt lielos rēķinus par apkuri ziemas sezonā, vai arī krāsns apkure prasa par daudz enerģijas un laika, lai katru dienu pēc darba sakurinātu telpas, varam izvēlēties ierīkot mājās apkures katlu. Kādas ir tā priekšrocības un izdevīgums – mēģināšu pastāstīt nākamajās pāris rindkopās.

Apkures katls sanāks ieguldījums, kas atmaksājas ilgtermiņā. Arī ierīkošanas izmaksas ir samērīgas. Varam atrast gan cietā kurināmā apkures katlus, gan gāzes apkures katlus. Cietā kurināmā katli lielākoties der gan malkai, briketēm, gan arī akmeņoglēm, oglēm vai granulām. Tos varam iedalīt trīs lielākās grupās – tērauda, čuguna un malkas gāzes ģenerācijas katli. Latvijā viszināmākie un izmantotākie ir čuguna katli, kas mums pazīstami jau vairāk nekā 40 gadus. To kalpošanas ilgums, ja pareizi lietoti un kopti, ir līdz 35 gadiem – ilgtermiņā izdevīgi. Priekšrocība noteikti ir kalpošanas ilgums, kā arī tas, ka nav īpašu prasību attiecībā uz kurināmo materiālu. Savulaik čuguna katliem visvairāk izmantoja akmeņogļu kurināmo, tomēr attīstoties kurināmā struktūrai, jaunāka tipa čuguna katliem var izmantot arī malku. To, cik ilgi kalpos apkures katls, ietekmē arī izmantotais kurināšanas materiāls un pašas iekārtotās kurtuves kvalitāte. Par vadošo čuguna ražotājvalsti uzskatām Čehiju, tāpēc Latvijā populāri un atpazīstami ir Viadrus čuguna apkures katli – kalpo ilgi, kvalitāte augsta, savukārt cena – pieejama.

Tērauda apkures katli būs vieglāk tīrāmi, kā arī būs augstāks lietderības koeficients. Atkarībā no iekārtotās kurtuves izmēriem un platības, varam izvēlēties kurināmā ielādes veidu – no augšas vai no priekšpuses, meklējot telpas vajadzībām un ērtumam atbilstošu apkures katlu. Tērauda apkures katlu kalpošanas laiks gan ir mazāks, nekā čuguna katliem, toties patērētais malkas daudzums kurināšanai arī būs salīdzinoši mazāks.

Granulu katli pēdējo gadu laikā iegūst lielu popularitāti – to priekšrocība ir gandrīz automatizētā apkures sistēma, kur nepieciešams vien pāris reizes nedēļā papildināt granulu tvertni, bet dažas reizes mēnesī katlu iztīrīt. Granulu apkure gan sanāks nedaudz dārgāka, kā malkas apkure, toties vienkāršā sistēma noderēs, lai uzturētu telpās vienmērīgu temperatūru kā arī darbu ar katlu paradītu vienkāršāku.

        Ienākumi no šīs reklāmas nonāk labdarībaiLeave a Reply