Saules koletoru izmantošana siltā ūdens sildīšanai un apkures atbalstam

Saules koletoru izmantošana siltā ūdens sildīšanai un apkures atbalstam

Pieaugot fosilo energoresursu cenām un dzirdot prognozes par tālākām tendencēm, daudzi Latvijas iedzīvotāji sāk apsvērt domu par saules enerģijas izmantošanu siltā ūdens sildīšanai un/vai apkurei. Lai daudziem cilvēkiem valda uzskats, ka Latvijā nav pietiekami daudz saulainu dienu, lai ieguldījums saules koletoros atmaksātos. Protams, neesam dienvidu zeme, kur saule apspīd ļoti dāsni, bet saulaino dienu skaits mūsu valstī ir analogs Vācijas un citu vidus Eiropas valstu rādītājiem. Latvijā vidēji saules enerģijas daudzums saulainā dienā stundas laikā ir 1000W uz 1m2. Ar šādu enerģijas daudzumu pietiek, lai 100 litrus ūdens uzsildītu par 10 grādiem. Protams, jāņem vērā arī saules kolektora lietderības koeficients un arī uzņemtā siltuma enerģijas daudzumam samazinājums mainoties saules staru krišanas lenķim pret saules kolektoru. Tāpat arī siltuma zudumi novadod saules kolektora uzņemto siltumu līdz akumulācijas tvertnei.
Saules termālais kolektors paredzēts siltumenerģijas uzkrāšanai no saules gaismas. Saules kolektors ir panelis, kas pārvēršs saules gaismu, vai saules radiāciju, mums izmantojamā enerģijā. Ja saules spīd taisni virsū kolektoram, tad kolektoram ir augstākais lietderības koeficients, ja saule novirzās no šī punkta, tad sāk samazināties kolektora ražība.

Saules kolektori

Saules enerģijas saražotais enerģijas daudzums no kopējā nepieciešamā siltuma apjoma

Maksimālā ūdens temperatūra 

saules kolektora siltums

1000l boilerī izmanotojot saules kolektoru

Rezultāti ir iegūti ar matemātiskā modeļa kalkulāciju ar mainīgu soli līdz 6 minūtēm

Grafikā var apskatīt 12m2 saules kolektora uzņemto enerģijas daudzumu Rīgā. Grafiks parāda saules enerģijas daudzuma attiecību pret fosīlā kurināmā enerģijas daudzumu, lai nodrošinātu mājsaimniecību ar 250l karstā ūdens patēriņu dienā. Šāds siltā ūdens patēriņš ir 5-7 cilvēku mājsaimniecībai. Kā var redzēt grafikā, tad periodā no aprīļa līdz septembra beigām saules kolektora uzņemtā enerģija spēj pilnībā nosegt siltā ūdens patēriņu. Pārējos mēnešos papildus saules kolektoram jāizmanto cits ūdens sildīšanas veids, elektrība, malka, granulu apkure, gāze vai siltumsūknis. Tātad uzskatu, ka Latvijā saules kolektorus nav izdevīgi izmantot ir apgāzts. Kolektorus ir efektīvi izmantot siltā ūdens uzsildīšanai 6 mēnešus un daļējai uzsildīšanai pārējos mēnešus. Kolektorus var izmantot arī apkures atbalstam, zemas temperatūras apkures sistēmās, kā apkures ūdens siltajās grīdās. Vienīgi tad jāuzstāda minimums 20 kolektori, to laukums būs ap 40m2. Tad būtu arī jāņem vērā, kā lietderīgi izmantot vasarā pārpalikušo siltuma daudzumu, sildīt baseinu vai kaut pārdot vai adot kaimiņam.

Visplašāk izmantojamie ir šādu veidu kolektori:
1. Plakanie saules kolektori (plaknes absorbcijas)
2. Vakuuma cauruļu kolektori (U veida vai gāzes zondes principa)

 

        Ienākumi no šīs reklāmas nonāk labdarībai



Leave a Reply

Līdzīgi raksti