56% Latvijas iedzīvotāju savu dzīvesveidu vērtē kā kopumā veselīgu

apothekaLai izprastu kopējo sabiedrības pašvērtējumu attiecībā uz viņu dzīvesveidu un veselības stāvokli, sadarbojoties SKDS un “Mana aptieka” un “Apotheka”, šogad tika veikta Latvijas iedzīvotāju aptauja šajos jautājumos. Aptaujā piedalījās 1000 respondenti vecumā no astoņpadsmit līdz septiņdesmit diviem gadiem, un atbildes uz dažādiem ar veselību un dzīvesveidu saistītiem jautājumiem atklāj interesantus un brīžiem pat šokējošus faktus.

Pirmkārt, izrādās, ka 56% no aptaujātajiem respondentiem vērtē savu dzīvesveidu kā veselīgu, kamēr 34% uzskata, ka viņu dzīvesveidu varētu dēvēt par drīzāk neveselīgu, bet 4% atzīst, ka viņi dzīvo ļoti neveselīgi.

Turpinājumā varētu rasties jautājums par to, kā tad īsti tiek formulēts veselīga dzīvesveida jēdziens. Speciālisti atzīst, ka veselīgu dzīvesveidu nosaka trīs galvenie faktori – uzturs, fiziskās aktivitātes un atkarību esamība vai neesamība. Protams, nozīmīgs apstāklis ir ari katra cilvēka individuālais dienas režīms un stresa līmenis ikdienā, tomēr šie faktori, lai arī neizsakāmi nozīmīgi, ir vairāk subjektīvi un mēdz ietekmēt katru atšķirīgi.

Iedziļinoties respondentu sniegtajās atbildēs, atklājas, ka 52% iedzīvotāju apzinās, ka viņi neveic pietiekoši daudz fizisko aktivitāšu ikdienā. Diemžēl šis rādītājs nav sevišķi iepriecinošs, jo ilgstoša fizisko aktivitāšu trūkuma rezultātā ilgtermiņā var tikt negatīvi ietekmēts veselības stāvoklis un pašsajūta. Tāpat 51% respondentu ir norādījuši, ka viņiem ar sportu traucē nodarboties kādas veselības problēmas.

Aplūkojot trešo faktoru – atkarības – atklājas, ka vien mazāk par pusi (49%) respondentu norādījuši, ka ikdienā nesmēķē un vairās atrasties piesmēķētās telpās, un 48% apgalvo, ka pieļaujamās alkoholisko dzērienu lietošanas normas nepārsniedz nekad. Līdz ar to, aptuveni pusei iedzīvotāju ilgtermiņā ir jādomā arī par atkarību veicinošu vielu ietekmes mazināšanu uz veselību.

Ko varam darīt, lai Latvijas iedzīvotāju veselība un pašsajūta nākotnē uzlabotos? Pirmkārt, ir svarīgi saprast, cik liels spēks ir informācijai, ar kuru ikdienā dalāmies. Otrkārt, jāatceras, ka mēs katrs esam piemērs saviem līdzcilvēkiem ar savu dzīvesveidu un veselīgajiem, kā arī neveselīgajiem ieradumiem. Īpaši tas attiecas uz vecākiem, kas atstāj paliekošu ietekmi uz savu bērnu dzīvesveida prioritātēm nākotnē. Visbeidzot, mūsdienās mums ir dotas visas iespējas parūpēties par savu veselību vēl pirms slimības sākšanās, tostarp šobrīd arī aptiekas piedāvā visu nepieciešamo, lai palīdzētu uzturēt savu organismu veselīgu un retāk nonāktu līdz situācijām, kad tiešām saskaramies ar slimībām.

Informācijas avots: http://aptiekas.apotheka.lv

        Ienākumi no šīs reklāmas nonāk labdarībaiSaistītās tēmas : , ,

Leave a Reply