Suši – īss ieskats ēdiena vēsturē

Interesanti un mazliet mulsinoši – tā var teikt par suši, kas tagad ir populārs to firmu piedāvājumos, kur kā serviss tiek nodrošināta ēdienu piegāde. Mulsinošais ir, piemēram, tas, ka sākotnēji suši bija zivs uzglabāšanas veids. Rīsi tika izmantoti kā ietinamais papīrs, ko pēcāk vienkārši aizmeta prom. Mūsdienās šāda veida suši ir grūti atrodami ārpus Japānas. Kādi pārsteidzoši fakti vēl mums zināmi par suši?

Sākotnēji zivs kombinēšana ar rīsiem bija pazīstama Ķīnā, nevis Japānā. Taču tieši japāņi rīsus padarīja par ēdiena sastāvdaļu. Bet – tradicionālā pieeja prasīja, lai ēdiens, ko esam pieraduši saukt par suši, tiktu noturēts vairākus mēnešus, līdz tā pagatavošanā sāka izmantot rīsu vīnu jeb rīsu etiķi. Tieši rīsu vīns kā sastāvdaļa arī ir tas, kas suši padara par suši – lai arī biežāk uzskatām, ka jēla zivs ir neatņemama suši sastāvdaļa, īstenībā jēlas zivs fileja ir galvenā sastāvdaļa ēdienā, ko dēvē par sašimi, bet, ja dažādu produktu (un ne tikai jēlas zivs) kombināciju ar rīsiem papildina rīsu vīns jeb rīsu etiķis, tas ir suši.

Tikai 19. gadsimta sākumā suši pagatavošanā radās metode, kā pielietojuma rezultātu šodien ēdienu piegādes pasūtījumā saucam par nigiri suši. T.i., uz kumosa lieluma rīsu kaudzītes tiek novietots svaigas zivs filejas gabaliņš, ar to pārklājot rīsus. Tajā laikā suši bija ‘japāņu hotdogs’ – tie tika tirgoti nelielās ielas pārdotuvēs un tika uzskatīti par ātro uzkodu.

Tiek uzskatīts, ka nigiri suši pagatavošanas metode izplatījās pa visu Japānas teritoriju pateicoties traģiskam notikumam – zemestrīcei Edo jeb tagadējā Tokijā, kas rosināja cilvēkus mainīt dzīvesvietu, meklējot jaunas mājas un darbu. Tādējādi suši pagatavošanas pieredze ceļoja kopā ar cilvēkiem.

Tikai pēc otrā pasaules kara suši tirdzniecība pietuvinājās tam, kas ir pierastāks mūsdienās – t.i., sanitāru prasību dēļ tika aizliegta to gatavošana un tirdzniecība uz ielas, kas bija solis tuvāk suši restorānu atvēršanai, tostarp, ar laiku ieviešot arī praksi nodrošināt ēdienu piegādi uz mājām. Lai arī – pirmās suši ēstuves stipri līdzinājās ielas tirgotavai, kas tikai pārvietota uz telpām.

Daži no suši veidiem, pieaugot ēdiena popularitātei, ir radušies rietumu kultūras ietekmē – gan apgūstot suši gatavošanas praksi, gan eksperimentējot ar jaunām idejām, jo pieprasījums vienmēr prasa savu.

Izmantojot ēdienu piegādes pakalpojumu tagad suši iespējams baudīt jebkurā vietā.

        Ienākumi no šīs reklāmas nonāk labdarībai



Saistītās tēmas : , ,

Leave a Reply