Urīna nesaturēšana – kas tā ir un kā ar to cīnīties?
Katrs pa ausu galam būs dzirdējis, ka ir tāda urīna nesaturēšana, bet, kamēr pašu tādas lietas neskar, arī neiedziļināmies šādos jautājumos. Arī es līdz šim par urīna nesaturēšanu biju dzirdējusi tikai garāmejot. Neko konkrētāk nezināju ne par ārstēšanu, ne iemesliem, ne higiēnas līdzekļiem.
Bet tad pēc dzemdībām saskāros ar šo nepatīkamo problēmu. Ārste teica, ka problēma patipāries pēc dažām nedēļām, bet tā nenotika. Joprojām brīžos, kad bija lielāka slodze, cēlu smagumus vai pat šķaudīju, noplūda neliels urīna daudzums.
Biju ļoti apmulsusi par šo stāvokli, tāpēc sāku sīkāk interesēties, kas tad īsti ir urīna nesaturēšana. Daudz noderīgas informācijas un arī padomus atradu mājaslapā tena.lv.
Urīna nesaturēšana veidi un cēloņi
Urīna nesaturēšanai ārsti izšķir vairākus veidus. Par biežākajiem tiek uzskatīta slodzes jeb stresa urīna nesaturēšana, kad urīna noplūde notiek piepūles laikā. To veicina vāja iegurņa muskulatūra. Tas bija arī mans gadījums, jo pēc dzemdībām muskuļi nespēja ieņemt tikpat elastīgu stāvokli.
Slodzes jeb stresa urīna nesaturēšana ir arī vīriešiem pēc prostatas slimībām un operācijas, jo arī tiek izmainīta muskuļu elastība un spēja kontrolēt urīnpūšļa darbību. Otrs izplatītākais urīna nesaturēšanas veids ir vajadzības urīna nesaturēšana, kad ir traucēta signālu nodošana no urīnpūšļa uz mūsu smadzenēm.
Urīnpūslis bieži iztukšojas un dara to par spīti centieniem to apturēt. Pacienta smadzenes saņem vājus signālus vai nesaņem tos nemaz. Tāpēc urīna noplūdi nekontrolē un pat nepamana.
Arī šis nesaturēšanas veids raksturīgs vīriešiem ar prostatas salimšanām vai pēc prostatas operācijas.
Tomēr izšķir vēl vairākus nesaturēšanas veidus – pārplūšanas nesaturēšanu, kad vīriešiem ir tā saucamā pilēšana, funkcionālā nesaturēšana, kad pacientam kontrolēt urināciju traucē kustību ierobežojumi, slimības, atrašanās uz gultas vai ratiņkrēslā.
Diagnoze un ārstēšana
Lai izprastu patiesos urīna nesaturēšanas cēloņu un labākos veidus, kā ar to cīnīties, ir jāapmeklē ārsts. Viņš veiks izmeklēšanu, iepazīsies ar slimības vēsturi, veiks analīzes un diagnostiku. Tikai tad var skaidri noteikt, kāds ir urīna nesaturēšanas cēlonis. Gadās, ka tam visam apakšā slēpjas kāda nopietnāka saslimšana, bet urīna nesaturēšana ir tikai viens no simptomiem.
Daudzos gadījumos ļoti labi palīdz iegurņa muskulatūru stiprinoši vingrinājumi, ko var iemācīt fizioterapeits. Vingrojumi atrodami arī internetā un īpašās mājaslapās, kāda ir jau pieminētā tena.lv. Vingrojumi bija arī man piemērotais ārstēšanās veids.
Divas reizes nedēļā gāju pie fizioterapeita, lai viņš varētu novērtēt progresu, bet katru dienu vingrojumus veicu arī mājās. Ļoti vēlējos pēc iespējas ātrāk tik no šīs kaites vaļā. Pēc diviem mēnešiem, kopš veicu vingrojumus, urīna nesaturēšana bija samazinājumsies.
Mani muskuļi bija kļuvuši daudz stiprāki un varēja kontrolēt urīna noplūdes. Turpināju vingrot, jo gribēju, lai problēma pazūd pilnībā. Bet ne vienmēr var palīdzēt tikai vingrojumi.
Ir arī citas metodes, ko iesaka ārsts. Labi palīdz svara kontrole, ja pacients ir ar izteiktu lieko svaru, tāpat ārsts strādā arī ar dzeršanas un urīnēšanas režīmu, pakāpeniski palielinot urīnpūšļa izturību.
Higiēnas izstrādājumi
Es visu laiku, kamēr cīnījos ar urīna nesaturēšanu, ikdienā lietoju TENA higiēnas izstrādājumus, kas pasargāja mani no neveiklām situācijām. Ieliktņi un paketes uzsūca noplūdušo urīnu, novērsa nepatīkamu aromātu un nodrošināja pārliecību par sevi ikvienā situācijā, jo man bieži bija jādodas ārpus mājas – pie ārsta, uz vingrošanām, gāju ar mazo pastaigās, uz veikalu.
Man ļoti negribējās, ka kāda noplūde mani pārsteidz nesagatavotu. Par spīti tam, ka man ir ļoti jutīga āda, TENA higiēnas līdzekļineizraisīja alerģisku reakciju vai niezi, kā tas bija gadījies ar citām sieviešu higiēnas precēm. Varēju TENA ieliktņus droši lietot katru dienu.
Ienākumi no šīs reklāmas nonāk labdarībaiSaistītās tēmas : Diagnoze, Higiēnas izstrādājumi, Urīna nesaturēšana