Sporta nozīme bērna attīstībā

Nevienam nav nekāds noslēpums, cik nozīmīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes. Ķermeņa treniņi nostiprina fizisko sagatavotību, uzlabo noskaņojumu, spēj novērst dažādas saslimšanas un galu galā ļauj mums pilnvērtīgi izbaudīt iespējas, ko piedāvā dzīve – lieliska pašsajūta un stipra veselība ir viens no svarīgākajiem dzīves kvalitāti regulējošajiem faktoriem. Lai gan sports spēlē nozīmīgu lomu dažādos vecuma posmos, īpaši nozīmīgs tas ir laikā, kamēr ķermenis vēl tikai aug un attīstās.

Līdz 14 gadu vecumam bērna ķermenis vēl tikai veidojas, un lēnām sāk apgūt dažādas dzīvē nepieciešamās prasmes. Šajā laikā uzsvars nebūtu jāliek uz fizisko spēku vai izturību. Tā kā ķermenis nav pietiekami nobriedis, šāda veida aktivitātes tam nepalīdzēs izveidoties, drīzāk nodarīs kaitējumu. Sportošanu ieteicams uzsākt ar aktivitātēm, kas veicina kustības spējas, koordināciju, ātrumu, lokanību, līdzsvaru, ritma izjūtu un reakcijas ātrumu. Ņemot vērā, ka šīs motorās īpašības visstraujāk attīstās aptuveni sešu līdz deviņu gadu vecumā, šis periods ir vispiemērotākais, lai to izaugsmi veicinātu, tas ir, apgūtu dažādas sporta tehnikas – vingrošanu, riteņbraukšanu, peldēšanu, tenisu un tamlīdzīgi. Noteikti nebūtu vēlams uzsākt bērna fizisko sagatavošanu ar tādiem sporta veidiem kā svarcelšana vai cīņas sporta veidi – ceļš uz treniņiem jāuzsāk pakāpeniski.

Bērns un velobraukšana

Viena no aktivitātēm, kas piemērota dažādu vecumu bērniem, ir riteņbraukšana. Braukšana ar velosipēdu attīsta muskulatūru un līdzsvara izjūtu, stiprina ķermeni un veido stāju. Turklāt šī aktivitāte ir ne tikai noderīga, bet arī izklaidējoša – tas ir lietderīgs hobijs un vērtīga nodarbe brīvajā laikā. Tomēr vecākiem jāņem vērā, ka, ierādot bērnam riteņbraukšanu, uzsvars iesākumā noteikti nebūtu liekams uz izturību. Pārlieku liela slodze var apdraudēt veselību, ja bērns fiziski tai vēl nav gatavs.

Tāpat jāņem vērā vairāki citi nosacījumi. Noteikti jāpadomā par drošību – bērna velosipēdam jābūt piemērotas kvalitātes un izmēra, tāpat jāiegādājas atbilstoša aizsargķivere un ceļu sargi. Jāpievērš uzmanība tam, kā bērns brauc. Ceļgali nedrīkst būt vērsti virzienā uz āru, pretējā gadījumā palielinās dažādu traumu risks. Mugurai jābūt noapaļotai, pleci nedrīkst būt uzrauti, bet rokām jābūt nedaudz saliektām. Pirms brauciena vajadzētu veikt iesildīšanās vingrojumus, savukārt pēc ilgākas mīšanās – kārtīgi izstaipīties.

Piemērota divriteņa izvēle

Lai samazinātu traumu risku un bērnam būtu gana ērti braukt, ir svarīgi, lai riteņa izmērs būtu atbilstošs bērna augumam un svaram. Šeit no svara ir vairāki faktori, piemēram, rāmja lielums un tas, vai bērns var droši un stabili ar kājām aizsniegt zemi. Turklāt divritenim nevajadzētu būt pārāk smagam – ja bērns pats varēs to pacelt un pārvietot, viņš attīstīs ne tikai fiziskās iemaņas, bet arī atbildības sajūtu, patstāvību un neatkarību.

Kad es iegādājos pirmo bērnu velosipēdu savai meitai, pareizo izvēli veikt man palīdzēja divriteņu interneta veikala Bikko konsultante. Ņemot vērā to, cik ātri bērns aug un attīstās, mums bija svarīgi iegādāties divriteni par draudzīgu cenu, taču tikpat svarīgi bija arī tas, lai izvēlētais braucamrīks būtu piemērots meitas augumam. Tā kā paši īsti nezinājām, kādiem parametriem tam jāatbilst, zvanījām uz Bikko konsultatīvo tālruni. Tur mums ieteica vairākus variantus, kas būtu piemēroti, un palīdzēja pieņemt pareizo lēmumu. Lai gan pagaidām meitai lielāks ritenis nav vajadzīgs, esmu droša, ka nākamreiz tāpat izmantosim iespēju konsultēties ar profesionāli – tā varēsim būt pārliecinati, ka divritenis stiprinās bērna veselību un būs gana drošs.

        Ienākumi no šīs reklāmas nonāk labdarībai



Saistītās tēmas : , , , ,

Leave a Reply